Obrázky pro nevidomé

Obrázky pro nevidomé a slabozraké děti jsou určené především k ohmatávání. Jsou vyrobené jakoukoli technikou (vyšité, aplikované, háčkované motivy,atd.). Obrázek či motiv umístěný na čtverci by měl mít výraznější strukturu (např. krajka, manšestr, hrubá tkanina, atd.) apod. Dbejte též na to, abyste obrázky přišily opravdu pevně a pečlivě, nepoužívejte dlouhé stehy, aby dítě nemohlo při ohmatávání obrázek nechtěně poškodit.

Pro děti se zbytky zraku použijte materiály barevně výrazné, hodně kontrastní.

Na podklad použijte bavlněný materiál, barevnost není stanovena. Látku předem vyperte (vysrážejte a vyzkoušejte stálost barev).

Velikost výsledného čtverce již vysráženého je stanovena na 30 x 30 cm, proto doporučujeme při řezání podkladového materiálu připočíst přídavek na vysrážení a na švy a stříhat aspoň 34 x 34 cm.

Výběru materiálu na obrázky pro nevidomé věnujte, prosím, zvýšenou pozornost. Vezměte, prosím, v úvahu, že hotovou deku bude muset maminka dítěte prát, údržba deky nemůže být zkomplikovaná použitými materiály. Vyzkoušejte si zejména:
- stálobarevnost použitých materiálů
- použité materiály musí vydržet horkou žehličku
- materiály se nesmí poškodit nebo znehodnotit obvyklým praním

Vyšijte, prosím, na čtverec podpis - většinou jméno a místo. Podpis by měl být malý a ne příliš výrazný. Neměl by překročit maximální velikost obrázku, tzn. 20 x 20 cm. Nezůstávejte v anonymitě, děti se rády dívají, kolik lidí a z jakých koutů republiky se snažilo, aby jim udělalo radost.

Obrázek odešlete na adresu uvedenou níže a připojte informací, od koho obrázek je, případně pro kterou deku je připravený, nebo jestli je to obrázek náhradní do skladu. Doporučujeme vložit obrázek do igelitového pytlíčku nebo do obálky, které zabrání náhodnému poškození (promočení apod.).

Mějte, prosím, na paměti, že výrobky jsou určené nemocným dětem. Nevystavujte je škodlivým vlivům, především vlivu kouření.

Deky z lásky, z.s., Žižkovo náměstí 267, 258 01 Vlašim
www.dekyzlasky.cz
dagmar@dekyzlasky.cz