Pravidla pro šití a vyšívání

Vyšívané obrázky

3D obrázky

Šité obrázky

 

Vyšívané obrázky

Obrázky vyšívejte křížkovou technikou, použijte výhradně bavlněné materiály:
Podkladový materiál – bavlněný s pravidelnou strukturou, bílý, pouze na vyžádání použijte jinou barvu podkladu. Hustota struktury materiálu záleží na vyšívajícím a na vzoru, aby odpovídal pravidlům. Nepoužívejte, prosím, materiál určený k tapiseriím (je moc tvrdý).
Vyšívací příze – bavlněná, např. mouline, perlovka či jiná bavlněná stálobarevná vyšívací příze.


Zachovejte, prosím, následující velikosti:
Velikost obrázku - minimálně 10 x 10 cm, maximálně 20 x 20 cm, obrázek umístěte na střed čtverce.
Velikost výsledného čtverce již po vysrážení - 25 x 25 cm. Doporučujeme při stříhání podkladového materiálu připočíst přídavek na vysrážení a stříhat materiál aspoň cca 28 x 28 cm.
 

K obrázku připojte svoji signaturu - podpis  (mohou být pouze iniciály) + město, např. Ludmila-Praha, L.S.Brno. Podpis na obrázku by měl být viditelný, ne však dominantní.
 

Příprava obrázku před odesláním: obrázek vyperte, vysrážejte, odstraňte všechny pomocné linky. Vyzkoušejte stálobarevnost použitých materiálů. Doporučujeme zalít obrázek vařící vodou z varné konvice. Tímto chceme předejít nehodám při konečném praní deky, kdy obrázek nebo jeho část zabarví okolní látky a tím deku znehodnotí.
Prosíme, upravte takto všechny obrázky, aby švadlenka, která bude deku sestavovat, nemusela již jednotlivé čtverce prát a srážet. Už tak předepírá všechny materiály, které používá na ušití deky.

Hotový obrázek (obrázky) zabalte, prosím, do igelitového sáčku a zašlete na adresu uvedenou v kontaktech.

3D obrázky

3D obrázky jsou určené pro nevidomé a slabozraké děti, jsou určené především k ohmatávání. Jsou vyrobené jakoukoli technikou (vyšité, aplikované, háčkované motivy …). Obrázek či motiv umístěný na čtverci by měl mít výraznější strukturu (manšestr, krajka ........), pod obrázek či motiv můžete např. vložit folii (aby bylo slyšet šustění) apod.

K obrázku připojte signaturu - podpis stejně jako u vyšívaných obrázků. Jméno + město, nebo iniciály + město.

Na podklad použijte bavlněný materiál, barevnost není stanovena. Látku předem vyperte (vysrážejte a vyzkoušejte stálost barev).
Velikost výsledného čtverce již vysráženého je stanovena na 30 x 30 cm, proto doporučujeme při řezání podkladového materiálu připočíst přídavek na vysrážení a na švy a stříhat aspoň 34 x 34 cm.

Výběru materiálu na obrázky pro nevidomé věnujte, prosím, zvýšenou pozornost. Vezměte, prosím, v úvahu, že hotovou deku bude muset maminka dítěte prát, údržba deky nemůže být zkomplikovaná použitými materiály. Vyzkoušejte si zejména:

  • stálobarevnost použitých materiálů
  • použité materiály musí vydržet horkou žehličku
  • materiály se nesmí poškodit nebo znehodnotit obvyklým praním

Hotový obrázek (obrázky) zabalte, prosím, do igelitového sáčku a zašlete na adresu uvedenou v kontaktech.

Příklady 3D obrázků vytvořené pro projekt "Kolderki za jeden usmiech" v Polsku:

 

Šité obrázky

Šité obrázky vytvořte libovolnou patchworkovou technikou (šití na papír, aplikace .........), použijte výhradně bavlněné materiály, látky předem vyperte, vysrážejte, vyzkoušejte stálobarevnost. Prosíme, nepoužívejte panely.

Velikost výsledného bloku je stanovena na 30 x 30 cm, proto připočítejte švové přídavky min. 1 cm z každé strany, bloky nedořezávejte.

K obrázku připojte svoji signaturu - podpis (mohou být pouze iniciály) + město, např. Ludmila-Praha, L.S.Brno. Podpis na obrázku by měl být viditelný, ne však dominantní.

Hotový obrázek (obrázky) zabalte, prosím, do igelitového sáčku a zašlete na adresu uvedenou v kontaktech.