35 Fanda

Fanda je nesmírně živý a veselý 3letý chlapec s dezintegrační poruchou (poruchou autistického spektra) a s LMR, je též alergický na některé potraviny. František je nejspokojenější venku v přírodě, kde se uzavírá do svého světa. Františkovi rodiče ale dokázali svou trpělivostí a láskou najít do jeho světa cestičku, a tak se Fanda naučil např. používat obrázkové piktogramy. Fanda má rád tučňáčka Pingu, krtečka, mašinku Tomáše a i jiné mašinky s obličejem. Má rád spirály a kulaté tvary. Přestože neumí mluvit a mluvenému slovu moc nerozumí, miluje psaný text a písmenka, která dokáže dlouho zkoumat. Jak píše maminka: „Mám pocit, že v písmenkách si hledá spojení s okolním světem."

František má mladšího brášku Vašíka, kterému jsme připravily polštářek s ovečkou.

Deka

Fandovi jsme připravily deku v barvě zelené o rozměru zhruba 100 x 130 cm. Potřebovaly jsme 9 čtverců s obrázky. Maminka si přála, aby na dece mohl být umístěný text "Máme Tě rádi - máma a táta".

1. výšivka - jméno FANDA - Luci R.

2. výšivka - mašinka Tomáš - Marcela Bednářová - stilla

3. výšivka - šneček - Hami

4. výšivka - lokomotiva - Marcela Bednářová - stilla

5. aplikace - tučňák Pingu - Míla Plívová, Praha

6. aplikace - tučňák Pingu - Anitta S.

7. výšivka - krteček s pastelkou - Kamila

8. aplikace - čísla a písmena - Peťule, Ostrava

9. aplikace - mašinka Tomáš - Dagmar T.

text "Mámě Tě rádi - máma a táta" - Marcela Bednářová - stilla

Deku ušila - Marcela Bednářová - stilla

Polštářek pro Vašíka ušila - Zuzka, Bílovec

            obrázek ovečky vyšila Luci R.

Fotky deky i jednotlivých obrázků si můžete prohlížet zde.

Maminka napsala své poděkování:

 

Dobrý den, paní Dagmar,
ani nevím, jak dostatečně poděkovat za nádherný dárek, úplně jste mi Vy i Vaše obětavě švadlenky vehnaly slzy do očí, deka i polštář jsou nádherné. Ve skutečnosti mnohem hezčí než jak vypadají na fotkách a je znát, že jejich výroba je opravdu náročná a pracná, máte můj obdiv. Kluci byli nadšení a rozebrali si dárky po svém :)), takže Fanda si zabral místo deky polštář a neustále hladí prstíky ovečku a Vašek tráví čas na dece, zkoumá obrázky nebo se pod ní schovává, každopádně se jí odmítá vzdát. :D Počkám, až si to prohodí a pošlu Vám fotky pro Váš web a stránky FB. 
Děkuji za instrukce ohledně praní, ty jsou pro nás důležité, Fanda trávívá s dekou hodně času, všude ji s sebou tahá a mazlí se s ní, takže je často ušmudlaná. Konečné můžeme být pyšní i na tu deku, kterou musíme všude sebou vozit.
Ráda bych poděkovala i za milá slova z dopisu a přáníček, sice nám život postavil nějaké překážky na naší trati, ale zas díky nim potkáváme lidi jako Vy, takže vše zlé je k něčemu dobré. 
Můj muž Vám v minulém týdnu zaslal malou částku jako poděkování z jeho strany, doufám, že v pořádku dorazila. Určitě Vám rádi budeme pomáhat i do budoucna, i když je to jen drobek v nákladech, které jsou s dekami spojené. Chceme tím ale říct, že nebereme Vaši činnost a tento nádherný projekt jako samozřejmost a velmi si Vaší práce a elánu vážíme.