press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

Tobík

Tobík má neurologicky poškozený zrak. Dále pak nystagmus, hypotonii a kombinovanou vývojovou poruchu (jeho PM zejména v oblasti socializace a komunikace je na úrovni cca 2 letého dítěte). Tobíkova porucha zraku je těžko uchopitelná a hodně specifická. U Tobíka jsou typické fáze zhoršeného vidění, kdy mu začne dělat problém vnímání hloubky, 2D vs 3D prostoru. I proto prostor a věci kolem rád zkoumá hmatem, rukou. Lépe vidí výrazné barvy, jednoduché, nevzorované. V dobrých chvílích rád zkoumá zblízka detaily a obecně ho hodně lákají prvky, které se třpytí, šustí, lesknou či svítí, miluje třpytky, flitry, světýlka, přitahuje to jeho pozornost a pomáhá trénovat očka.

Deka by měla být ve žluté, modré, černé nebo šedé barvě. 

Tobík miluje králíčky, pastelky a hvězdy a také výrazné barvy a tvary na jednoduchém pozadí, které mu umožňuje lépe vidět obrázky. Vzhledem ke zrakovému postižení by bylo dobré zakomponovat do deky i 3D prvky :).

Tobík má mladší sestřičku Nelu (8 měsíců), která od nás dostane polštářek, nejlépe v růžové nebo šedé barvě s kralíčkem nebo medvídkem. 

VĚK

4 roky

PROJEKT

440

březen 2022

VYPSÁNO

Co potřebujeme

Tobíkovi ušijeme deku o rozměru 100 x130 cm. Budeme potřebovat 9 obrázků umístěných na středu čtverců o rozměru 28x28 cm i s přídavky na švy.

 

1. jméno - Helena Vajda

2. pejsek - Helena Vajda

3. obrázek - Helena Vajda

4. králíček - Marcela z Jetětic

5. 3D - Hanina, Svoboda n. Úpou

6. 3D - Hanina, Svoboda n. Úpou

7. 3D - Hanina, Svoboda n. Úpou

8. 3D - Hanina, Svoboda n. Úpou

9. 3D - Hanina, Svoboda n. Úpou

deku ušije - Iveta, Sázava

polštářek pro Nelu ušije - obrázek králíčka vyšije Marcela z Jetětic