top of page

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

Anička

Anička je šestnáctiletá slečna, která po roční onkologické léčbě v roce 2010 přišla o pravou nohu. V září Anička nastoupila na sklářskou UPRUM. Moc se těšila na novou školní atmosféru i nové spolužáky. Začal jí skutečný nový život.

 

Po té, co v roce 2010 Aničce amputovali nohu, dostala od státu po sociální reformně nálepku „Osoby bez vážné vady nosného  ústrojí“. Nicméně nebyla sama. Lednem 2012 se v ČR začalo s hromadným odebíráním průkazů ZTP a ZTP/P a lidé s amputovanými končetinami začali být označováni, stejně jako Anička, jako lidé „bez vážné vady nosného ústrojí”.

Její rodiče zorganizovali petici: Petice proti nespravedlivému zrušení příspěvku invalidům (Za obnovení přiznávání průkazů ZTP a ZTP/P pro občany s amputací končetin a za přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku). Anička k této petici sama napsala a zveřejnila svou vizitku, kterou si můžete přečíst zde.

 

Anička se též účastnila projektu "Můj nový život", jehož autorkami jsou paní MUDr Lucie Cingrošová a Kamila Berndorffová.

 

Anička se spolu s několika dalšími dětmi stala živým příkladem špatného rozhodnutí. Petici podepsalo 27 400 lidí fyzicky a cca 5 400 elektronicky. 27.8.2013 byla odevzdána do Senátu ČR panu senátorovi Chládkovi, předsedovi petičního výboru. Od 1.1.2014 mělo dojít alespoň k částečné nápravě, kdy bude odděleno přiznávání průkazů ZTP a ZTP/P od společného posuzování s příspěvkem na péči a vysoká amputace končetiny bude vážná vada nosného ústrojí, tj. amputáři budou mít nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku. 

Sourozence má Anička čtyři dospělé a taky dvouletého synovce Kristiána. Miluje ho a on ji. Je to její „Jája“.

VĚK

16 let

PROJEKT

100

ODEVZDÁNO

prosinec 2013

Deka

Maminka s Aničkou nám poslaly své poděkování:

"Milá paní Dagmar, deku jsme rozbalili a Aničku vyfotili. Deka je překrásná!!! Anička zůstala sedět s otevřenou pusou :-) - my taky.... první komentář: Jak to že ví, že mám ráda lebky? Za sebe milionkrát děkuji. To, že si naší iniciativy vážíte a že jste Aničku vyzdvihly v jejím protestu je pro nás velká odměna. Byla to těžká doba pro nás všechny, pro ni obzvlášť, protože ona chce být zase jako ostatní a musela vystoupit z řady a ukázat na sobě nesmyslnost nových sociálních zákonů z dílny bývalé vlády. Vašeho dárků si nesmírně vážíme.Děkujeme!!!"

deku pro Aničku ušila 5 Vave, Praha

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

přáníčko vyrobila 161 Katrin, Vlašim

press to zoom
bottom of page