top of page

Zapojte se

Do projektu "Deky z lásky" se můžete zapojit různými způsoby:

 • Pokud šijete nebo vyšíváte, můžete se přímo podílet na vzniku dek pro děti. Potřebujeme vyšívané, nebo šité čtverce, ze kterých budeme deky šít. Potřebujeme švadlenky, které by z hotových čtverců šily deky, nebo které by šily polštářky pro sourozence.

Chcete-li s námi spolupracovat, pošlete nám, prosím, vyplněný dotazník, který můžete vyplnit on-line zde: dotazník

 • Pravidla pro šití a vyšívání: 

Šité obrázky

Vytvořte libovolnou patchworkovou technikou (šití na papír, aplikace apod.). Prosíme, nepoužívejte panely. Použijte výhradně nové bavlněné materiály. Látky předem vyperte, vysrážejte, vyzkoušejte stálobarevnost. Barva pozadí obrázku – bílá nebo hodně světlá, taková „kápnout do sněhu“, např. smetanová či bílá káva, může být jednobarevná nebo s jemným vzorem. Podklad uřízněte z jedné látky, nedoplňujte do rozměru rámečkem, takto si švadlenka lépe upraví velikost bloku při sestavování deky. Zachovejte, prosím, následující velikosti: Velikost obrázku - minimálně 10 x 10 cm, maximálně 20 x 20 cm, obrázek umístěte na střed čtverce. Velikost výsledného čtverce již po vysrážení - 32 x 32 cm. Pokud chcete šít obrázek pro konkrétní deku, vyberte motiv podle požadavku v žádosti vypsané na webových stránkách. Přes odkaz na stránce dítěte zašlete informaci o vybraném motivu, aby se zabránilo opakování. Obrázek, prosím, ušijte a zašlete v co nejkratším termínu, aby švadlenka mohla začít sestavovat deku. Vyšijte, prosím, na čtverec podpis - většinou jméno a místo. Podpis by měl být malý a ne příliš výrazný. Neměl by překročit maximální velikost obrázku, tzn. 20 x 20 cm. Nezůstávejte v anonymitě, děti se rády dívají, kolik lidí a z jakých koutů republiky se snažilo, aby jim udělalo radost. Obrázek odešlete na adresu uvedenou níže. Doporučujeme vložit obrázek do igelitového pytlíčku nebo obálky, které zabrání náhodnému poškození (promočení apod.). Mějte, prosím, na paměti, že výrobky jsou určené nemocným dětem. Nevystavujte je škodlivým vlivům, především vlivu kouření. 

Vyšívané obrázky

Obrázky mohou být vyšívané křížkovou technikou nebo na vyšívacím stroji. Na obrázky použijte výhradně nové bavlněné materiály. Podkladový materiál – bavlněný s pravidelnou strukturou, bílý, pouze na vyžádání použijte jinou barvu podkladu. Hustota struktury materiálu závisí na vyšívajícím a na vzoru, aby odpovídal pravidlům. Nepoužívejte, prosím, materiál určený k tapiseriím (je moc tvrdý). Ideální je panama – je měkká a není příliš řídká jako např. kanava. Vyšívací příze – bavlněná, např. mouline, perlovka či jiná bavlněná stálobarevná vyšívací příze. Zachovejte, prosím, následující velikosti: Velikost obrázku - minimálně 10 x 10 cm, maximálně 20 x 20 cm, obrázek umístěte na střed čtverce. Velikost výsledného čtverce již po vysrážení - 28 x 28 cm. Podkladový materiál doporučujeme nechávat raději větší, nezarovnávejte jej na výše uvedený rozměr. Švadlenka, která deku šije, si jej upraví podle potřeby. Pokud chcete vyšívat obrázek pro konkrétní deku, vyberte motiv podle požadavku v žádosti vypsané na webových stránkách. Přes odkaz na stránce dítěte zašlete informaci o vybraném motivu, aby se zabránilo opakování. Obrázek, prosím, vyšijte a zašlete v co nejkratším termínu, aby švadlenka mohla začít sestavovat deku.Vyšijte, prosím, na čtverec podpis - většinou jméno a místo. Podpis by měl být malý a ne příliš výrazný. Neměl by překročit maximální velikost obrázku, tzn. 20 x 20 cm. Nezůstávejte v anonymitě, děti se rády dívají, kolik lidí a z jakých koutů republiky se snažilo, aby jim udělalo radost. Příprava obrázku před odesláním: zkontrolujte, prosím, obrázek, aby nikde nezůstaly volné nitě. Všechny na zadní straně obrázku pečlivě zajistěte, aby se obrázek nemohl začít párat – při praní nebo při další manipulaci s ním. Obrázek vyperte, vysrážejte, odstraňte všechny pomocné linky. Vyzkoušejte, zda bavlnka použitá na vyšití nebarví. Doporučujeme zalít obrázek vařící vodou z varné konvice. Tímto chceme předejít nehodám při konečném praní deky, kdy obrázek nebo jeho část zabarví okolní látky a tím deku znehodnotí. Prosíme, upravte takto všechny obrázky, aby švadlenka, která bude deku sestavovat, nemusela již jednotlivé čtverce prát a srážet. Už tak předepírá všechny materiály, které používá na ušití deky. Obrázek odešlete na adresu uvedenou níže. Doporučujeme vložit obrázek do igelitového pytlíčku nebo obálky, které zabrání náhodnému poškození (promočení apod.). Mějte, prosím, na paměti, že výrobky jsou určené nemocným dětem. Nevystavujte je škodlivým vlivům, především vlivu kouření.

 

Šití polštářků

Polštářek ušijte z nových 100 % bavlněných látek, látky předem vyperte – vysrážejte a vyzkoušejte stálobarevnost materiálů. Na podložení přední strany polštářku použijte vatelín. Polštářek může mít zapínání na zip, knoflíky, nebo tzv. hotelové. Rozměry polštářku jsou 40 x 40 cm, maximálně 45 x 45 cm, protože do polštářků dáváme náplně těchto rozměrů. Pokud ušijete polštářek v jiném rozměru, pošlete nám jej, prosím, i s náplní. Polštářek zpracujte tak, aby uvnitř nebyly vidět nitě ani švy spojující vrchní část polštáře se spodní částí. Buď udělejte klasický lem jako na dece, nebo po otočení ještě proštepujte polštářek na patku, abyste šev schovaly. Není hezké, když uvnitř polštářku vykukují nitě a švy, polštářek bude také trvanlivější. Polštářek po ušití vyperte, přežehlete napařovací nebo parní žehličkou. Dejte, prosím, pozor, abyste neseškvařily vatelín. Polštářek vložte do igelitového sáčku, aby se zabránilo náhodnému poškození či promočení a odešlete na adresu níže.

 • Pokud šití ani vyšívání není vaší silnou stránkou, nevadí, můžete pomoci i jinak. Například výrobou přáníček, která přikládáme dětem do balíčku s dekou nebo jejich sourozencům k polštářkům.

 • Na dece bude umístěno i naše LOGO, které může být vyšito stonkovým stehem nebo strojově. Upozorňujeme ale, že na logo máme registrovanou ochrannou známku. Proto jej můžete použít výhradě pro potřeby spolku Deky z lásky.

V odkazu najdete užitečné rady a typy jedné naší švadlenky: https://jamala-jamala.blogspot.com/2020/02/jak-jsem-prosivala-deky-s-obrazky.html?fbclid=IwAR09Ned8HQNMpuwUcJmpv-YyzZS0-tco9YHmsKtSOQzOmy6JYOfzcxd2yWs

 • ​Chcete-li nám poskytnout finanční příspěvek, můžete tak učinit na účet u UniCredit bank č. 1197663004/2700

 

Pokud se rozhodnete poskytnout nám finanční příspěvek, můžeme díky němu uhradit např:

 • 130 kč - náplň do polštáře

 • 180 kč - vatelín na 1 deku

 • 200 kč - balicí papíry + poštovné na 1 deku

 • 750 kč - vatelín + látka na zádíčka na 1 deku

 • 1.000 kč - náklady na středně velkou deku

 • 1.250 kč - průměrné poštovné za měsíc

 • 1.500 kč - náklady na velkou deku

 • 5.000 kč - platba za web za rok

bottom of page